Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwija się także branża odnawialnych źródeł energii. Domowe systemy fotowoltaiczne z roku na rok są coraz wydajniejsze, co przekłada się na stale rosnącą produkcję energii elektrycznej. Według danych Instytutu Energii Odnawialnej w 2023 roku w Polsce przybyło niespełna 1400 nowych instalacji PV. Chcesz poznać trendy na rynku fotowoltaiki? W tym artykule znajdziesz informacje o najnowszych technologiach stosowanych w instalacjach PV.
Czy fotowoltaika krzemowa to już przeżytek?
Rynkowe doniesienia wskazują, że fotowoltaika krzemowa powoli odchodzi w zapomnienie. Oczywiście na rynku wciąż jest wiele rozwiązań opartych na klasycznych modułach PV, a te stale są montowane na dachach domów jednorodzinnych. Niemniej jednak przyszłością odnawialnych źródeł energii jest tzw. fotowoltaika perowskitowa.
Te ogniwa są tańsze, lepsze i wydajniejsze w porównaniu do ogniw krzemowych. Perowskity są przede wszystkim: lekkie, cienkie i elastyczne. Dzięki temu instalacje PV będą pracować wydajniej bez zbędnych przestojów.
Chcesz zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne na dachu swojego domu i uniezależnić się energetycznie? Wybierz sprawdzoną ofertę panele fotowoltaiczne. Bielsko-Biała to lokalizacja, gdzie bez najmniejszego problemu skorzystasz z doradztwa i wsparcia ekspertów z firmy jamat.pl.
Prawdopodobnie na przestrzeni kilkudziesięciu najbliższych lat ogniwa perowskitowe staną się standardem w instalacjach fotowoltaicznych. Ich konkurencyjność wynika z faktu, że są tańsze i łatwiejsze w produkcji, a także nie wymagają wykorzystywania wysokich temperatur w procesie formowania paneli.
Ogniwa perowskitowe a instalacje fotowoltaiczne – jak zmienia się branża OZE?
Perowskity to materiał produkcyjny wykorzystywany coraz częściej do wyprodukowania nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Wielu ekspertów pokłada spore nadzieje w tej technologii, chociażby ze względu na możliwość wykonania cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych.
Gratką dla entuzjastów ekologicznych rozwiązań energetycznych może być fakt, że ogniwa perowskitowe mogą być elastyczne, a więc da się je nałożyć na ruchome i nierówne powierzchnie.
Dlaczego perowskity mogą być przyszłością branży?
- niskie koszty produkcji,
- wysoka efektywność konwersji energii,
- elastyczność praktycznego zastosowania,
- doskonała wydajność w różnych warunkach oświetleniowych.
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane z dodatkowymi magazynami energii, które są coraz tańsze i efektywniejsze w działaniu.
Dzięki temu kompensacja mocy biernej z instalacji PV nie będzie konieczna w tak dużym stopniu jak dotychczas. W praktyce kompensacja pozwala na redukcję kosztów związanych z wykorzystywaniem i przesyłem energii elektrycznej w budynku.
Panele bifacjalne, czyli kolejna nowość w branży fotowoltaiki
Perowskity to niejedyna technologia, która jest prężnie rozwijana w branży OZE. Nowoczesnym rozwiązaniem są także panele bifacjalne, które są w stanie wykorzystywać energię słoneczną z obu stron paneli. To znacznie poprawia efektywność ogniw PV i jednocześnie pozwala na wygenerowanie większych ilości energii elektrycznej.
W odniesieniu do paneli bifacjalnych kluczowym współczynnikiem jest wskaźnik Albedo. To inaczej zdolność do odbijania światła słonecznego. Odpowiednia struktura, kolor i odblaskowość np. konstrukcji dachowej pozwala na uzyskanie efektywności paneli bifjaclanych na poziomie nawet ponad 80%.
Takie panele fotowoltaiczne mogą sprawdzić się w miejscach o wyjątkowo dużym nasłonecznieniu, a także tam, gdzie da się wykorzystać zjawisko odbicia światła.
Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne zmieniają oblicze fotowoltaiki?
Na ten moment wyróżniamy trzy czynniki, które rzutują bezpośrednio na prężny rozwój instalacji fotowoltaicznych.
- Oprogramowanie śledzące położenie słońca i warunki pogodowe – dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu panele fotowoltaiczne mogą zmieniać swoje położenie tak, aby były ukierunkowane jak najlepiej w stosunku do padających promieni słonecznych.
- Inteligentne systemy – zarządzanie energią staje się łatwiejsze, kiedy korzystamy ze sztucznej inteligencji i programów optymalizujących zużycie prądu. W ten sposób łatwiej dopasować wielkość produkcji energii przez moduły PV do zapotrzebowania budynku.
Ostatni czynnik to systemy magazynujące energię, które są coraz lepsze. Na ten moment nadwyżki wyprodukowanej energii można przechowywać w bateriach litowo-jonowych.
Nie lada ciekawostką na rynku są też dachówki w formie modułów fotowoltaicznych. To technologia BIPV, która zakłada zastępowanie klasycznych materiałów budowlanych panelami fotowoltaicznymi.
Dodaj komentarz